fbpx

KODĖL ŠVIEŽIAS ORAS - SVARBU?

„Svarbus kaip oras“, – sakoma apie kažką gyvybiškai svarbaus. Oras yra vienas iš svarbiausių elementų, būtinų gyvybei. Be jo išgyventume vos kelias minutes. Tačiau, be gyvybei būtino deguonies, ore yra ir kitų dujų – azoto dioksido (NO2), sieros dioksido (SO2), anglies monoksido (CO) ir dioksido (CO2), ozono (O3), kietųjų dalelių (dulkių, dūmų, pelenų, druskų), mikroorganizmų (pelėsių, bakterijų ir virusų), žiedadulkių, kancerogeninių medžiagų, drėgmės.

Visos šios medžiagos yra lakios, todėl patenka į patalpas per atvirus langus, duris, ventiliacijos sistemas. Namuose taip pat nemažai dulkių, nepakankamai vėdinant kaupiasi drėgmė (su ja – ir pelėsiai bei dulkių erkutės), buitinės chemijos likučiai, kvapai, mažėja deguonies kiekis. Tokios sąlygos labai kenkia sveikatai, ypač vyresnio amžiaus žmonių ir vaikų, mažėja atsparumas ligoms, išsivysto alergijos, migrena, prastėja miegas ir savijauta. Daug laiko praleidžiant užterštame ore, atsiranda tikimybė susirgti įvairiomis lėtinėmis kvėpavimo takų, kraujotakos ar net onkologinėmis ligomis.

KOKIU ORU KVĖPUOJAME?

Įvairių tyrimų duomenimis, žmogus patalpose praleidžia iki 80 proc. laiko, todėl ypač svarbu, kad jose oras būtų švarus. Nesvarbu, ar tai būstas, ar biuras – jį reikia nuolat vėdinti, kad viduje esantis oras būtų keičiamas nauju ir šviežiu. Nepakankamai vėdinant per ilgesnį laiką jame daugėja mikrobų, drėgmės, dulkių, mažėja deguonies (ypač kai patalpoje daugiau žmonių – susitikimų salėje, apsilankius dideliam būriui draugų ir pan.).

KAIP GERIAUSIA VĖDINTI?

REKUPERACINĖ VĖDINIMO SISTEMA

Statybų techninis reglamentas numato, kad oras gyvenamosiose patalpose turi visiškai pasikeisti kartą per tris valandas. Taip užtikrinama reikiama patalpos oro kokybė. Jei patalpose rūkoma, ar sportuojama, oro kaita turi būti aktyvesnė.

Nereikia atidaryti langų, todėl kambaryje oras neatšąla, nesusidaro skersvėjai

Rekuperatorius vėdindamas namus išsaugo iki 90% patalpos oro temperatūros

Rekuperatoriaus į patalpas tiekiamas šviežias oras natūraliai sušyla arba atvėsta, todėl mažėja energijos sąnaudos patalpų šildymui arba vėsinimui

Rekuperatorius į patalpas tiekia itin šviežią, aukšto efektyvumo filtro išvalytą orą

Vėdinimo intensyvumą galima reguliuoti pagal poreikį – išmanus rekuperatorius pats parinks optimalų vėdinimo režimą, atsižvelgdamas į oro temperatūras patalpose ir lauke

Sumontuotas virš vonios lubų, rekuperatorius nematomas ir beveik negirdimas

ATVERTI LANGUS – NEEFEKTYVU!

Nauji, aukštos energinės klasės būstai yra nepalyginamai sandaresni už statytus prieš 10 ar daugiau metų, kad išsaugotų kuo daugiau šilumos energijos. Dėl jų sandarumo, būtinas papildomas vėdinimas, tačiau vėdinti patalpas atidarant langus yra nerekomenduojama ir energiškai neefektyvu: žiemą per langus išleidžiama brangi šiluma, o vasarą – vėsa. Todėl geriausias būdas vėdinti yra mechaninė vėdinimo sistema, užtikrinanti nuolatinį oro tiekimą į patalpas.

Vėdinant natūraliai, kartu su šviežiu oru į kambarius taip pat patenka ir dulkės, žiedadulkės, vabzdžiai. Vėdinimo sistema orą filtruoja, efektyvūs jos filtrai leidžia užkirsti kelią net iki 80 proc. alergijos sukėlėjų

Vėdinant žiemą patalpos atšąla, todėl didėja rizika susirgti.

Atidarius langus, atsiranda energijos nuostoliai – žiemą namus reikia papildomai šildyti, vasarą – vėsinti.

Oras nevalomas ir nefiltruojamas, todėl į namus patenka dulkės, priskrenda vabzdžių.

Vėjuotą dieną, smarkiai lyjant ar sningant langus bei balkonus atidaryti gali būti pavojinga.

Kai lauke ir namie temperatūra panaši, esant ramiam orui, net ir atidarius langus vėdinimas nevyksta.

Atidarius langą ar balkoną, namuose padidėja triukšmo lygis.

Krepšelis
0